Used 2016 Keystone RV Springdale 262FWRK Fifth Wheel
Step inside this Keystone Springdale FW and see just how easy camping in model 262FWRK can be. This unit features two slides for added interior, a rear kitchen, and front private master bedroom.
As you enter you will find the kitchen before you. Along the rear wall there is a refrigerator, three burner range, large sink, and overhead cabinets.
To the right of the entry door there is a tri-fold sofa which can easily create additional sleeping space at night and provides ample seating during the day for meals, watching television, or just hanging out. Across from the sofa you can enjoy your meals around the u-shaped dinette. Adjacent to the dinette you will find an entertainment center.
Head up the steps and find a bathroom to your left. The bath features an angled shower, toilet, and sink. A sliding door separates the bathroom from the bedroom, or you can enter the bedroom from the hallway entrance. In the bedroom there is a queen bed, closets, nightstands, overhead cabinet, and slide with a wardrobe and linen cabinet, plus more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 104719
Exterior Color: WHITE
Interior Color: TAN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1185 lbs |
| Dry Weight | 7235 lbs |
| Cargo Capacity | 2750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| VIN | 4YDF26223G3104719 |
Springdale 262FWRK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


