Used 2016 Keystone RV Springdale 190SRTWE Travel Trailer
HARD TO FIND, UNIQUE TOY HAULER DESIGN!
This 2016 Keystone Springdale 190SRTWE includes the following:
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locatioins
- 10% Camping Discount At KOA
- Deck Dimensions are 105" Long by 95" Wide It is 105” long and 95” wide. So 8.75 feet long and almost 8 feet wide
This Keystone Springdale travel trailer 190SRTWE features a front cargo area that makes taking a few toys on your camping trips a cinch.
As you step inside you will see everything you need to have a great time away from home. Right inside the door there is a front sofa with overhead storage cabinet and sofa table/wardrobe for convenient storage.
The booth dinette to the left of the entry door provides seating for meal time and also features an overhead cabinet for storing things. Across from the dinette there is a refrigerator, pantry, three burner range, double kitchen sink and counter extension making food prep and cooking a breeze.
In the rear right corner you have a private toilet and tub/shower with separate sink just outside the bath door. The opposite rear corner features a double bed with bunk above, and wardrobe for your clothes.
With plenty of storage inside and out, and the added cargo space up front, you will enjoy any camping adventure in this 190SRTWE Springdale travel trailer.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $4,901
Sale Price: $14,999
Stock# UTD0944
Interior Color: Coffee
| Sleeps | 5 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Coffee |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 5462 lbs |
| Cargo Capacity | 2038 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | LT235/75R15C |
| Refrigerator Type | RV Gas/Electric |
Springdale 190SRTWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


