Used 2016 Keystone RV Raptor 355TS Toy Hauler Fifth Wheel
Sold
Take the whole gang in this Raptor toy hauler fifth wheel by Keystone RV and enjoy a weekend away from home. Model 355TS features triple slide outs for added interior space, one and a half baths, a twin loft in the 11' cargo garage and more!
Loading and unloading will be a breeze with the rear ramp door. Inside find dual opposing sofas with an electric bed above that stores neatly up at the ceiling until the toys are removed. A convenient half bath is available in the cargo area, plus a side man door for easy access after the ramp door is closed.
In the main living area find slides on either side of the trailer. The slide to the right has a 97" sofa with recliners and a dinette table. Across from the sofa, on an angle is an entertainment center. The other slide has a 18 cu. ft. refrigerator, three burner range, and overhead cabinet for storage. Next to the range there is more storage, and a peninsula counter with a double kitchen sink. Around the corner from the counter you will find a handy pantry.
Step up a few stairs to the bathroom and bedroom. Inside the bathroom you will find a sink, shower, and toilet. There is a sliding door from the bathroom which leads into the bedroom.
The front bedroom has a king bed slide. Across from the bed there is a dresser and entertainment center. Along the front wall of the room you have extra storage with the wardrobes, and in the corner you will find that the wardrobe has been washer/dryer prepped for your convenience.
Outside you will enjoy a 15' electric awning off the main entry door and a second 10' awning off the garage man door to provide protection from the elements giving you added outdoor living space to enjoy. The dual 30 gallon fuel tanks make sure there is enough fun for everyone!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 6471
Exterior Color: Hi Def. Red, Orange, Blue
Interior Color: Twilight, Merlot, Stone
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Twilight, Merlot, Stone |
| Exterior Color | Hi Def. Red, Orange, Blue |
| Hitch Weight | 3400 lbs |
| Dry Weight | 14392 lbs |
| Cargo Capacity | 2608 lbs |
| Fresh Water Capacity | 129 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | ST235/85R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDF35520GR800681 |
Raptor 355TS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


