Used 2016 Keystone RV Outback 296FRS Fifth Wheel
Tyler, Texas - 903-515-4111
A spacious retreat with all the amenities you need to make your travel time enjoyable is locked into this Outback Diamond Super Lite 296FRS fifth wheel by Keystone RV! There are triple slides throughout the space to help create that open home-like feel. A convenient island in the kitchen provides added counter space and makes it easy to create gourmet meals while on the go.
Step inside and see the spacious kitchen and living room to your left, and find a full bath and master bedroom up the steps on your right.
The bath features an angled shower, toilet, sink, and dual entry with access to the bedroom wardrobe/linen slide from inside the bath.
The front bedroom features a queen bed, wardrobes on either side of the bed, plus more storage in the overhead cabinets. There is a third wardrobe/linen slide for added storage, and a flat screen TV mounted on the bedroom wall.
Back at the entry you will enjoy a spacious combined kitchen and living room with dual slides opposite one another. The door side slide features a three burner range, refrigerator with overhead cabinet, and entertainment center. The kitchen island provides a double sink for quick cleanup, and features added prep space with the counter area off to the side.
In the rear you will find a comfy sofa sleeper with dual end tables. The perfect spot to relax and hang out, plus it can easily be transformed into more sleeping at night if needed. The slide opposite the door features theater seating for two with cup holders in the center, and a free standing dinette also.
A convenient pantry/closet is located on the interior living room wall straight in from the entry door. With this space and more you won't have trouble taking everything you want, plus a little bit more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# UT3500582
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1715 lbs |
| Dry Weight | 8577 lbs |
| Cargo Capacity | 2323 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF29626GB453455 |
Outback 296FRS Reviews
-
Extra Stabilization
2016 Outback 296FRS
What I liked most: Extra stabilizing jacks in the front and rear of the fifth wheel. Master bedroom has the tilt sleep system. USB charging station right in the headboard. Bathroom has a little extra counter space which is nice. System controls all in one night nice neat place. Large storage area in kitchen.
What I'd improve: Ceiling design didn't seem to quite match the rest of the styling decor.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


