Used 2016 Keystone RV Montana High Country 358BH Fifth Wheel
VERY CLEAN TRADE-IN
Enjoy many comforts of home in this Keystone Montana High Country fifth wheel model 358BH. This unit includes one and a half baths, a private bunkhouse, outside kitchen, dual entry, and FIVE slides for added interior space, plus more!
Before you enter check out the rear outdoor kitchen near the second entry door. Here the chef in the family will enjoy some added conveniences with a refrigerator, counter space, a single sink, and two burner cook-top that swings out.
Head inside the main entry door that is centrally located. Once inside head up the steps to your right which takes you to the complete bath and front master bedroom. The bath offers a toilet, vanity with sink, linen cabinet, plus a 48" x 30" shower.
Further down the hall find the master bedroom with a slide out queen or optional king size bed, nightstands, and under bed storage. Opposite find a dresser with a 32" HDTV above, and seating along the side. The front wall features a spacious wardrobe and there is space prepped for a washer and dryer as well.
Back down to the main living area notice the kitchen begins to the left of the entry door. Here you will find a refrigerator and three burner range with overhead microwave slide out. A pantry is adjacent along with a counter peninsula including a double kitchen sink, plus plenty of storage.
Opposite the door side find a slide out dining table with four chairs, and optional theater seating for two with cup holders. Along the interior wall is a lounge seat with overhead cabinets. There is a nice entertainment center along the outside wall of the half bath that can easily be viewed by any seating in the room.
The very rear of this unit features a private bunkhouse that the kids will certainly love along with a private entry from outside into the half bath for added convenience. The bunkhouse features a tri-fold hide-a-bed sofa slide with fold down bunk above on the right, and a single bunk above storage and the outside kitchen on the left.
There is also an awning that will provide a great outdoor space protecting you from the elements when enjoying your surroundings, plus so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 742024Z
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 5 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2365 lbs |
| Dry Weight | 12570 lbs |
| Cargo Capacity | 2830 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| VIN | 4YDF3582XGA742024 |
Montana High Country 358BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


