Used 2016 Keystone RV Cougar X-lite 21RBS Travel Trailer
FRONT QUEEN BED--SLIDEOUT with U-DINETTE--REAR BATH--SLIDETOPPER--LITE WEIGHT
Take your camping up a notch with the Keystone Cougar X-Lite travel trailer featuring a rear corner bath and single slide for added space inside.
THIS RV INCLUDES PRIORITY RV SERVICE NETWORK
Model 21RBS offers plenty of storage both inside and out starting just inside the side entry door with a closet/pantry on your immediate left. Straight ahead there is a corner bath with neo-angle shower, toilet and sink.
As you move further into the unit find that the kitchen has all that you need and more to prepare and create meals and snacks while you travel. There is a refrigerator opposite the counter area with three burner range and double kitchen sink. There are plenty of overhead cabinets, plus lower cupboards and drawers. And opposite you will find seating for everyone as you enjoy your meals in the u-shaped dinette slide.
The front features a King bed with dual bedside wardrobes and overhead cabinets. Plus there is an LCD TV mounted on the wall to enjoy, and an outside pass-through storage compartment, and so much more!
FOR MORE INFORMATION AND GREAT CUSTOMER SERVICE PLEASE GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
THIS RV INCLUDES PRIORITY RV SERVICE NETWORK
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 99117A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| Dry Weight | 5201 lbs |
| Cargo Capacity | 1999 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT21R28GV504016 |
Cougar X-lite 21RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


