Used 2016 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 277RLSWE Fifth Wheel
In Stock
This 1/2 Ton Series Cougar fifth wheel by Keystone RV offers plenty of interior space due to two slide outs.
Model 277RLSWE offers a rear living layout with two push-back recliners including an end table between. There are overhead cabinets above also. As you continue into the space there is a sofa and spacious u-shaped dinette perfect for mealtime seating for everyone. Enjoy the entertainment center that is ready with TV hook-ups for you to add an optional 32" flat screen TV.
Cooking will be simple in this Cougar model with a large pantry for kitchen storage, a refrigerator, three burner range, and counter area featuring an angled double kitchen sink for cleaning up.
Step up to a side aisle bath and front bedroom. Notice the corner linen cabinet as you reach the top step in the hall. Inside the bath find a neo-angled shower, sink, and toilet. The bath also offers a second door that slides for convenience when in the front master suite.
As you enter the private bedroom in front notice the amount of storage with two bedside wardrobes and a slide out wardrobe too. There is a queen size bed for comfortable sleeping which also includes overhead storage, plus so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UL8104
Exterior Color: Tan
Interior Color: Brown
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 1540 lbs |
| Dry Weight | 7820 lbs |
| Cargo Capacity | 2520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Cougar Half-Ton Series 277RLSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


