Used 2016 Keystone RV Cougar Half-Ton 33RES Travel Trailer
Private front bedroom! (508) 936-5763This Keystone Cougar X-Lite model 33RES has everything you need and more to enjoy your time away from home. This unit features a rear entertainment center, and triple slides that create an open at-home feel.
As you enter notice the conveniently located bathroom straight ahead. Inside find an neo-angle shower, toilet, and a sink. There is a second sliding door in the bath that leads right into the front master suite.
The private front bedroom can also be accessed from the hall to the right of the main entry door. The bedroom features a King bed slide out with overhead storage, a front full wardrobe with sliding doors, and more storage along the wall opposite the bed with overhead cabinets also.
To the left of the main entry door you will find a wide open concept kitchen and living space with dual opposing slides. The slide closest to the door features a booth dinette and two recliners with overhead cabinets. You may choose optional theater seating instead.
The rear features a full wall entertainment center with storage both above and below.
Along the opposite side there is a tri-fold sleeper sofa, refrigerator, three burner range and overhead storage. An L-shaped counter features plenty of counter space, a double kitchen sink, and more overhead cabinets, plus drawer space and lower cupboards too.
You will also enjoy the front pass-through storage for all of your outdoor camping gear, and so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $14,018
Sale Price: $10,981
Stock# 90945C
Interior Color: Y
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| Dry Weight | 7717 lbs |
| Cargo Capacity | 2043 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT33R25GV502801 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


