Used 2016 Keystone RV Cougar 325RPS Fifth Wheel
Enjoy all of your camping trips in this Keystone Cougar fifth wheel model 325RPS. This unit features a rear bunkhouse and walk-in pantry, triple slides for added interior space, and a private front bedroom, plus much more!
Step inside and be greeted by a wide open space with a large slide fully extended. The slide out includes a tri-fold sleeper sofa with overhead cabinets and a booth dinette. There is an entertainment center along the interior wall that can easily be viewed from any seating in the space.
On the other side, the kitchen features all the amenities needed to prepare and create meals and snacks for your family. There is a refrigerator, a three burner range with overhead microwave oven, a double kitchen sink on an angled countertop, plus overhead storage for dishes and things. A walk-in pantry is in the rear corner.
Along the left rear corner of the fifth wheel is a private bunkhouse with a slide out bunk above a tri-fold sleeper sofa allowing plenty of floor space in this extra room. This is sure to be the kids' favorite inside space!
Head up the steps along the road side and find a complete bath with shower, toilet, and vanity with sink including a medicine cabinet plus a second entry into the bedroom.
In front a quiet retreat where you can get a great nights rest on the queen bed provided. This slides out along with a nightstand. There is also a dresser opposite, and a full height front wardrobe with a nightstand inside, plus a second wardrobe that has been prepped for a washer and dryer if you choose to add, and so much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 507154
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1935 lbs |
| Dry Weight | 10180 lbs |
| Cargo Capacity | 2155 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF32523G2507154 |
Cougar 325RPS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


