Used 2016 Keystone RV Carbon 347 Toy Hauler Fifth Wheel
Bring along the whole family, maybe a few friends, and your off-road toys and enjoy your weekend outdoors on the trails in the 347 Carbon toy hauler fifth wheel by Keystone RV.
In the garage area you will find 12'6" of space for your toys. There is an electric bed which can be stored up near the ceiling when not in use, and under the bed there are opposing slides which makes for a nice seating area during the day, and they convert into sleeping space at night. Overhead cabinets can be found along one side of the garage. Outside of this model there is a single 30 gal. fuel tank which allows the fun to continue all weekend long! In the loft area you will find a twin bed.
Enter into the main living area and find dual opposing slides. One slide has a 97" sofa with an overhead cabinet. You will also enjoy the 72" window which allows so much natural light. On the opposite side of the fifth wheel the slide has a refrigerator, pantry, overhead cabinet, and three burner range. Next to the range you can store your canned goods in the larger pantry. The peninsula counter top has storage above, a double kitchen sink, and counter extension. Also enjoy the entertainment center which is along one wall, and can easily be seen from the kitchen/living area.
Step up a few stairs to the bathroom/bedroom area. In the bathroom find a toilet, overhead cabinet, shower, sink, and medicine cabinet.
The front bedroom has a queen bed with nightstands, and an overhead cabinet. Along one wall there is a slide with a wardrobe, and across from the bed find a wardrobe with laundry chute, and so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 805517
Exterior Color: Grey
Interior Color: Twilight, Merlot, Stone
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Twilight, Merlot, Stone |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 3050 lbs |
| GVWR | 17000 lbs |
| Dry Weight | 12435 lbs |
| Cargo Capacity | 4565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 112 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 5500W Onan |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen, Happy jack bed, Dinette |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 3 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF34722GR805517 |
Carbon 347 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


