Used 2016 Keystone RV Bullet 274BHSWE Travel Trailer
View all Bullet Floorplans
2016 274BHSWE Features and Options
Visit our website for more pictures and information.
www.stonerv.com
AMVIC licensed Business. Stk4591
This Keystone Bullet bunkhouse model 274BHSWE offers a larger family plenty of space to enjoy. There is sleeping for eight with a set of double bed bunks, an outdoor kitchen, and a large slide out for added roominess inside!
Step in and be greeted by a spacious interior with a queen bed up front. You will also find overhead cabinets, dual bedside wardrobes for storage, and a laundry chute that will help keep things neat and tidy.
To the left of the main entrance you will find cooking easy with a refrigerator, a three burner range, and large sink on an L-shaped countertop. There is also a pantry/wardrobe along this same side, plus overhead cabinets for more storage needs.
Opposite the kitchen you can easily dine and relax in a slide out sofa and booth dinette. The sofa features overhead cabinets for your things. An entertainment center is nearby on the interior wall.
In the rear left corner find a set of double size bed bunks, and opposite enjoy the convenience of a full bath with tub/shower, toilet, and sink.
On the outside the chef in the bunch will like cooking outdoors in the outside kitchen including a two burner range top, refrigerator, and storage. There is also a front pass-through compartment for all of your outdoor camping gear.
Step in and be greeted by a spacious interior with a queen bed up front. You will also find overhead cabinets, dual bedside wardrobes for storage, and a laundry chute that will help keep things neat and tidy.
To the left of the main entrance you will find cooking easy with a refrigerator, a three burner range, and large sink on an L-shaped countertop. There is also a pantry/wardrobe along this same side, plus overhead cabinets for more storage needs.
Opposite the kitchen you can easily dine and relax in a slide out sofa and booth dinette. The sofa features overhead cabinets for your things. An entertainment center is nearby on the interior wall.
In the rear left corner find a set of double size bed bunks, and opposite enjoy the convenience of a full bath with tub/shower, toilet, and sink.
On the outside the chef in the bunch will like cooking outdoors in the outside kitchen including a two burner range top, refrigerator, and storage. There is also a front pass-through compartment for all of your outdoor camping gear.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Sale Price:
$27,900
Stone RV
Location: Whitecourt, AB, Canada
Stock# 4591
Location: Whitecourt, AB, Canada
Stock# 4591
Interior Color: Saddle, Charcoal
Stock# 4591
Interior Color: Saddle, Charcoal
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 274BHSWE Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Saddle, Charcoal |
| Hitch Weight | 596 lbs |
| Dry Weight | 5248 lbs |
| Cargo Capacity | 2348 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4ydt27425gx425gx424591 |
For more information
Contact Us
Bullet 274BHSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


