Used 2016 Jayco Precept 29UR Motor Home Class A
ONLY 19000 MILES!!!!!
The Precept 29UR motor home by Jayco features a full wall slide, a u-shaped dinette, and plenty of storage inside and outside of the motor home.
As you enter the 29UR, to the left there is a counter top with drawers, double kitchen sink, three burner range, microwave, and pantry. You will also find an overhead cabinet, and a 39" TV located above the sink.
Down the hallway the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, sink, medicine cabinet, and shower. Just around the corner from the bathroom there is a TV/storage area.
The rear bedroom has a queen bed slide with nightstands on either side of the bed, and an overhead cabinet above the bed.
The full wall slide helps to open up the living space inside this motor home. You will find that the slide has a wardrobe, set of bunk beds, 8 cu. ft. refrigerator, pantry, and u-shaped dinette. If you like, you can choose an optional 12 cu. ft. refrigerator in place of the 8 cu. ft. refrigerator.
Above the cab there is a drop-down cab overhead bunk option, which provides additional sleeping space for friends or family.
Outside you will find plenty of exterior storage, a 16' awning, and an outside entertainment center for your enjoyment, plus more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $14,000
Sale Price: $60,900
Stock# TC322
Chassis: Ford 320hp
Exterior Color: Crimson Red, Atlantis Blue, Be
Interior Color: Cappuccino, French Vanilla, Pe
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Cappuccino, French Vanilla, Pe |
| Exterior Color | Crimson Red, Atlantis Blue, Be |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8L V-10 |
| Chassis | Ford 320hp |
| VIN | A07191 |
Precept 29UR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


