Used 2016 Jayco Pinnacle 38FLSA Fifth Wheel
Looking for lots of space, you will find it inside this FIVE slide Jayco Pinnacle 38FLSA fifth wheel with dual entries, plus a full wall entertainment center with a TV and Ledgestone surround fireplace.
As you enter the main entrance, to the left there is a slide with a free-standing table and chairs. Straight ahead is a bench, storage, and overhead cabinets.
The opposite side of the kitchen has a slide out with a three burner range, microwave, and a refrigerator. Next to the slide you will find a pantry which is ideal for storing your dry goods. The kitchen island provides extra counter space and a double kitchen sink.
Stepping up the stairs you will find the front living area which seats at least eight people plus plenty of floor space for more family and friends! There are two theater seats along the interior wall, a slide out tri-fold hide-a-bed sofa with ottoman, a second slide with a bi-fold hide-a-bed sofa, and a full wall entertainment center with a TV and Ledgestone surround fireplace and cabinets. This space will become the main hangout during the big games or rainy days.
Heading towards the rear, the bathroom is before the bedroom. There is a shower with a seat, sink, medicine cabinet, linen storage, and a toilet.
In the rear bedroom there is a king bed slide with shelves and overhead cabinets, a walk-in closet, storage with washer/dryer prep, and a chest with a 32" LED TV with DVD above the chest.The second entrance/exit to the fifth wheel is in the bedroom.
There are several options to choose to make this Pinnacle your perfect retreat, plus plenty of standard features to enjoy as well!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT42160
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 9 ft |
| Hitch Weight | 3095 lbs |
| GVWR | 15950 lbs |
| Dry Weight | 13505 lbs |
| Cargo Capacity | 2445 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 103 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | 16" |
| VIN | 1UJCJ0BV1G1RM0153 |
Pinnacle 38FLSA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


