Used 2016 Jayco Octane T26Y Toy Hauler Travel Trailer
TOY HAULER! ON BOARD GENERATOR!
With a 7'-8" spring assist rear ramp, it is not a problem to load and unload your off-road toys on the T26Y Octane toy hauler travel trailer by Jayco. In the rear you have plenty of sleeping space with a dual electric queen bed, a fold-away sofa, and a fold-away dinette.
The kitchen area has a microwave, three burner range, pantry, refrigerator, and double kitchen sink. There is a TV above the sink which can easily be viewed from the sofa or dinette.
Along one side of the trailer there is a toilet and tub/shower. On the opposite side of the trailer you will find sink and medicine cabinet.
There is a bedroom located in the front of the travel trailer. The bedroom offers a queen bed and two wardrobes.
You can even choose an optional fold-away dinette, or an optional fold-away sofa and two lounge chairs, and so much more.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,829
Sale Price: $23,995
Stock# 6374C
Exterior Color: Grey/Black
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Exterior Color | Grey/Black |
| Hitch Weight | 1070 lbs |
| GVWR | 11950 lbs |
| Dry Weight | 7205 lbs |
| Cargo Capacity | 4745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 96 gals |
| Grey Water Capacity | 46 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Generator | Onboard Onan |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen Bed, Queen Bunk, Dinette |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | V40085 |
Octane T26Y Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


