Used 2016 Jayco Octane Super Lite 222 Toy Hauler Travel Trailer
Local Trade!
The Octane Super Lite 222 toy hauler travel trailer offers a 7' ramp with spring assist for easy loading and unloading your off-road toys.
In the cargo area you will find a fold away sofa and an indoor/outdoor table. The optional electric queen bed, which is above the sofa and table provides added sleeping space. One side of the trailer has a double kitchen sink, two burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side you will find a pantry and TV cabinet.
The bathroom has a sink, medicine cabinet, toilet and shower.
After a day of playing hard outside you can relax on the comfortable queen bed.
You can even choose a few options, such as two lounge chairs in the cargo area or a fold-away dinette, and much more.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $1,000
Sale Price: $12,990
Stock# V20077
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft 5 in |
| Hitch Weight | 815 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 5015 lbs |
| Cargo Capacity | 2985 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 46 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| VIN | 1UJBJSBM6G1V20077 |
Octane Super Lite 222 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


