Used 2016 Jayco Jay Series Sport Hardwall 12HMD Folding Pop-Up Camper
View all Jay Series Sport Hardwall Floorplans
2016 12HMD Features and Options
Are you ready for your next weekend camping trip? You can be with the 12HMD Jay Series Hardwall folding pop-up camper. This model features a storage deck with rail, so you can easily bring along a few bikes and spend more time exploring.
As you enter the camper, to the right there is a dinette. One side of the trailer offers a three burner range and sink. Along the rear of the trailer you will find a full bed. Next to the bed there is a cabinet, and more!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Murphy RV
Location: Melbourne, FL
Stock# 1290RB
Location: Melbourne, FL
Stock# 1290RB
Stock# 1290RB
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 12HMD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 5 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 225 lbs |
| GVWR | 3250 lbs |
| Dry Weight | 1920 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 17 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 13" |
| VIN | 1UJAJ0AH9G2BX0087 |
For more information
Contact Us
Jay Series Sport Hardwall 12HMD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


