Used 2016 Jayco Jay Flight SLX 245RLSW Travel Trailer
It's time to enjoy another great outdoors adventure in the Jayco Jay Flight SLX 245RLSW featuring a single slide, rear living, front private bedroom, plus so much more!
As you enter to your right is the bedroom with a queen bed, dual wardrobes, overhead shelf, hallway door for privacy, and a sliding door into the bathroom.
The bathroom includes a corner shower, sink, toilet, and dual entry.
The kitchen amenities are along the curb side wall. There is a corner pantry, refrigerator, three burner range, microwave, double sink, counter space plus overhead storage for your dishes and things.
Along the rear wall is a sofa with cabinets above for additional storage. The slide out dinette is across from the kitchen area. An entertainment center is adjacent to the dinette making watching TV easy from anywhere in the kitchen and living room combined space.
There are storage compartments on the exterior for easy loading and unloading of your outdoor gear, and a 16' awning providing shade outside.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 13350
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 5205 lbs |
| Cargo Capacity | 1295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| VIN | 1UJBJ0BNXG17U0111 |
Jay Flight SLX 245RLSW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


