Used 2016 Forest River RV Vibe 272BHS Travel Trailer
The Vibe 272BHS travel trailer by Forest River offers a single slide, a rear bunk house, and two entry doors.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, pantry, and wardrobe. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a u-dinette and a jiffy sofa. Along the front of the living area you will enjoy the entertainment center.
In the front bedroom there is a queen bed with wardrobes on either side, and a shelf above for extra storage.
As you proceed toward the rear of the travel trailer, the double bed bunk house is on the left side. On the right side is the bathroom. Inside the bathroom you will find a toilet, tub, sink, and medicine cabinet. There is also a private entrance from the bathroom leading outside.
Outside you can enjoy the optional exterior kitchen which includes a sink, refrigerator, and counter space. There is also an optional swivel gas grill that you can choose for your trailer. Find the exterior pass thru storage area super handy for all of your extra camping gear, and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# CT216011
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 5950 lbs |
| Cargo Capacity | 2812 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 4X4TVBC22G9112533 |
Vibe 272BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


