Used 2016 Forest River RV Vibe 268RKS Travel Trailer
Start your next camping trip with this rear kitchen, single slide model!
As you enter the Vibe 268RKS travel trailer by Forest River you will find that the kitchen is located in the rear. Your eyes will travel to the wrap around counter with a double kitchen sink, and lots of counter space. Along the rear of the trailer you will also find a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The slide is along one side of the trailer and there is a dinette, and jiffy sofa. Next to the slide you will find an entertainment center. To the left of the entrance are two comfortable lounge chairs.
In the side aisle bathroom there is a linen cabinet, corner shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
The front bedroom offers a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
You will find overhead cabinets throughout the trailer as well as a large pass thru storage area.
Outside you can choose an optional kitchen with a refrigerator, sink, and counter space, as well as an optional swivel gas grill, and more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 6CR158
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 906 lbs |
| Dry Weight | 6540 lbs |
| Cargo Capacity | 1867 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TVBC29G4106158 |
Vibe 268RKS Reviews
-
Bought our first Vibe RV 268RKS
2017 Vibe 268RKS
What I liked most: Our first experience and it has been great.
What I'd improve: We are both in our 60s and I have Rheumatoid arthritis. I would like to suggest that you add hinges to the under bed storage, so it will stay open without trying to hold it open with your head/neck.10 years ago | Julie T. from Ankeny, IA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


