Used 2016 Forest River RV Surveyor 226RBDS Travel Trailer
With double slides, a u-dinette, and a kitchen island, you have everything you need to make your next camping trip fun and enjoyable with the Forest River Surveyor 226RBDS travel trailer.
As you enter the travel trailer, to the left is a refrigerator. To the right of the entrance you will find a slide with a pantry, three burner range, and counter space. The kitchen island offers the double kitchen sink. The opposite side has a u-dinette slide. You will also enjoy the entertainment center.
The bathroom is located in the rear of the trailer. Inside of the bathroom you will find a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet.
The front bedroom offers a queen bed with storage below the bed and two wardrobes, one on either side of the bed.
Overhead cabinets can be found throughout the trailer as well as a front pass through storage area and much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $7,000
Sale Price: $24,995
Stock# N7662A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 658 lbs |
| Dry Weight | 5028 lbs |
| Cargo Capacity | 2630 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TSVY25G2474707 |
Surveyor 226RBDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


