Used 2016 Forest River RV Sunseeker 3050S Ford Motor Home Class C
|
OUTSIDE
|
ELECTRICAL
|
INTERIOR
|
| R |
Nice Floor plan!
The Ford chassis Sunseeker 3050S features a full wall slide on the driver's side of this class C motorhome.
The living and kitchen areas feature a sofa with overhead cabinets, a two door refrigerator or optional four door refrigerator, and a pantry along one wall. The opposite side has an L-shaped kitchen countertop with three burner range, overhead microwave and cabinets, angled double kitchen sink and a flip down countertop extension. There is also a dinette with overhead cabinets.
The rear bedroom has a queen bed with nightstands on both sides as well as a shirt closet on one side. Across from the bed, you will find two wardrobes with linen storage between them and space for an optional TV. The split bathroom is part of this private bedroom. It has a private toilet area with a toilet and tub/shower combination on one side. Across the hall there is sink with a hamper.
Above the cab you will find a standard 60"x80" bunk, and extra storage, or you can choose optional cabinets with a 42" TV or optional 32" TV with twin bunks.
Outside choose an optional TV plus more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 17452497
Chassis: Ford
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12848 lbs |
| Cargo Capacity | 1652 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 21487 |
| Chassis | Ford |
Sunseeker 3050S Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


