Used 2016 Forest River RV Stealth SS1913 Toy Hauler Travel Trailer
13' Garage!
A rear ramp door on the Forest River Stealth SS1913 toy hauler travel trailer leads to over 13' of cargo space. The rear also holds a sofa with a table in front of it on each side wall. An optional electric bed may be added.
The kitchen includes a double sink, overhead microwave, three burner cook top with oven and refrigerator. A pantry is on the opposite side wall, and you will find overhead cabinets throughout the toy hauler.
The front corner full size bed has overhead cabinets at the head of the bed along with linen storage/wardrobe at the foot.
A front corner bathroom includes a corner vanity sink, toilet and a shower with optional glass door.
Outside you will find an awning and Onan generator prep, and more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# ST15218
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 5688 lbs |
| Cargo Capacity | 4311 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TSFU20GC015218 |
Stealth SS1913 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


