Used 2016 Forest River RV Sandpiper 381RBOK Fifth Wheel
You will be impressed from the minute you step foot inside the Sandpiper 381RBOK fifth wheel. This model features two full bathrooms, a bunk house, five slides, and so much space it is easy to entertain friends while away from home.
As you enter the fifth wheel you will find dual opposing slides in the kitchen/living area. To the left there is a slide with a refrigerator, three burner range, microwave, and overhead cabinet. Adjacent to the slide you will find a pantry, cabinet, and peninsula counter with a double kitchen sink. On the opposite side the slide has a tri-fold hide-a-bed sofa, overhead cabinet, and free standing table with chairs. There is even an entertainment center along one wall for your enjoyment.
Step up to the bathroom and bedroom area. The bathroom has a toilet, walk-in shower with seat, medicine cabinet, and sink.
In the front bedroom find a queen bed slide, shoe rack, dresser with TV hook up above, and a large wardrobe with shelves and it has even been washer/dryer prepped.
Head toward the rear of the fifth wheel and find a bunk house with dual opposing slides. The slide to the right has a twin bed with a bunk above and a trundle below. Across the room you will find that the slide has a twin bunk above and an entertainment center below. Storage can be found with the two wardrobes.
Located in the very rear of this model is a full size bathroom with a tub, sink, medicine cabinet, toilet, and a private entry door from the outside.
You can even choose to add an optional exterior kitchen which would have a refrigerator, sink, and microwave, plus more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT2070367
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2519 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13131 lbs |
| Cargo Capacity | 2369 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAP26GJ032533 |
Sandpiper 381RBOK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


