Used 2016 Forest River RV Sandpiper 378FB Fifth Wheel
As you enter the triple slide 378FB Sandpiper fifth wheel by Forest River you will find that the living area and kitchen are quite spacious, open, and inviting.
To the left of the slide there is a free-standing dinette, entertainment center, and fireplace below the entertainment center. Along the rear wall you will find a sofa with end tables on either side of the sofa. There is an additional slide with a theater seats, pantry, three burner range, microwave, and refrigerator. In the middle of the kitchen you will find an island with a double kitchen sink. Off of the kitchen there is a convenient half bath.
As you step up the stairs, you will enter into the bedroom. The bedroom has a slide with a queen bed and nightstands on either side. Or if you prefer a bit more sleeping space you can choose an optional king. Across from the bed there is a dresser with a TV box.
The master bath is very large and spacious. Inside the bathroom there is a walk-in shower with seat, washer and dryer prep with removable shelf, toilet, and two sinks with a double mirror. Along the front of the bathroom there is a large wardrobe with shelves.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the fifth wheel as well as the large pass thru storage area. You will also enjoy the exterior kitchen which has a refrigerator, sink, and drop down TV, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UT111373
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2096 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12455 lbs |
| Cargo Capacity | 3045 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 95 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAP28GJ032629 |
Sandpiper 378FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


