Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 368RLBHK Fifth Wheel
If you are looking for a fifth wheel with an open floor space and two full bedrooms, then you have found it in the 368RLBHK Salem Hemisphere by Forest River.
As you enter the fifth wheel, straight in front of you there is a bedroom with a TV and wardrobe on one side. The opposite side of the room has a set of bunks. Your kids will love having their own space in this fifth wheel.
The kitchen and living area is very open and spacious. There are two slides, one on either side of the fifth wheel. The first slide has a three burner range, refrigerator, pantry, and entertainment center. The other slide features a dinette and theater seating. Along the rear wall you will find a tri-fold sofa with end tables on either side of the sofa. In the middle of the kitchen there is an island with a double kitchen sink.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, residential tub with seat, sink, and medicine cabinet.
In the front bedroom you will find a slide with a king bed. Across from the bed there is a large dresser, and along the front wall of the room the wardrobe provides additional storage.
Outside you will find a large pass thru storage area which is perfect for items which are too big to be stored inside the fifth wheel. You can also choose to have an optional exterior kitchen which includes an electric refrigerator and an overhead cabinet, plus more.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $2,000
Sale Price: $31,900
Stock# CRC5501
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2080 lbs |
| Dry Weight | 10924 lbs |
| Cargo Capacity | 3156 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4FSBN24GU078000 |
Salem Hemisphere Lite 368RLBHK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


