Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 337BAR Fifth Wheel
Certified USED !
--Double Bed
--we will install a new Theater Seat (current one is in rough condition)
--50 AMP Power Connection
--Fireplace
--TV
--Large Pantry
--Great Condition....it's a CERTIFIED PRE-OWNED UNIT!
The Salem Hemisphere Lite 337BAR fifth wheel by Forest River features triple slides and a kitchen island.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with a free-standing table and theater seating. Along the rear wall you can relax on the tri-fold sofa. There are end tables on either side of the sofa. There is another slide on the road side of the fifth wheel which has a curio, entertainment center, pantry, and refrigerator. Next to the slide there are shelves and a three burner range. You are sure to enjoy the convenience of the kitchen island which also has a double kitchen sink.
At the top of the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, linen cabinet, residential tub with seat, sink and medicine cabinet.
The front bedroom has a slide with a king bed and corner shelf. Across from the bed there is a large dresser and next to the dresser you will find a front wardrobe with a shelf.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the fifth wheel as well as the large pass thru storage area, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $1,095
Sale Price: $44,800
Stock# 5474A
Interior Color: Amaretto, Sterling
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Amaretto, Sterling |
| Hitch Weight | 1990 lbs |
| Dry Weight | 10069 lbs |
| Cargo Capacity | 2321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4FSBK29GU079180 |
Salem Hemisphere Lite 337BAR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


