Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 300BH Travel Trailer
Water Damage Front of Sofa
The Salem Hemisphere Lite 300BH travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left is a slide with a refrigerator, extra counter space, a three burner range, and a microwave. Next to the slide you will find a large pantry. The opposite side of the trailer has a slide with a dinette and tri-fold sofa. In the middle of the kitchen you will find a kitchen island with a double kitchen sink. To the right of the entrance there is a nice size closet and an entertainment center.
As you proceed toward the front of the trailer you will find the bathroom with a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom greets you with a queen bed and a nightstand on one side of the bed and a wardrobe on the other side.
The rear bunk house has a slide with a set of bunks. Along the rear wall there is a large closet. You will also find a TV hook-up and a bunk above the TV hookup.
Outside you can enjoy an optional kitchen which has a sink, and refrigerator. There is also an optional gas grill, plus more.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $12,546
Sale Price: $13,988
Stock# GU079310
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 8439 lbs |
| Cargo Capacity | 2291 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBF20GU079310 |
Salem Hemisphere Lite 300BH Reviews
-
Upscale Feel Bunkhouse
2016 Salem Hemisphere Lite 300BH
What I liked most: Outdoor kitchen has plenty of counter space and also cabinets up above. Plenty of storage in the living area. Large double door pantry in the kitchen. Plenty of inside kitchen counter space. Storage under booth dinette is easily accessible from the ends. Bunkhouse area has two bunks with a three-person couch and access to storage from the front underneath that. Large counter area drawers and space for TV. Very nice color scheme and decor throughout. The way the TV is situated makes the sofa living area feel a little separate from the dining kitchen area.
What I'd improve: Storage in master bedroom.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


