Used 2016 Forest River RV Salem Cruise Lite 261BHXL Travel Trailer
Inside the Salem Cruise Lite 261BHXL travel trailer you will find a rear bunk house, and a rear bathroom.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed, and a shelf above the bed.
The main living area has a sofa, and on one side a dinette with TV hook-up above the dinette. The opposite side of the trailer offers a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
In the rear you will find a double bed with a single bunk above the double bed. You will also find a rear wardrobe.
Just outside of the bathroom there is a sink and medicine cabinet. The bathroom offers a shower/tub, and a toilet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. You can even choose an optional outside kitchen, and much more.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $4,005
Sale Price: $9,990
Stock# R1543A
| Sleeps | 7 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 434 lbs |
| Dry Weight | 4352 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMB25G7410379 |
Salem Cruise Lite 261BHXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


