Used 2016 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2703WS Travel Trailer
BLOW OUT
The Rockwood Ultra Lite 2703WS travel trailer offers a rear entertainment center and triple slides.
To the left of the entrance you will find a pantry, and a slide with a king u-dinette or an optional free standing table with chairs. Along the rear wall there is an entertainment center with overhead cabinets. The opposite slide offers a hide-a-bed sofa, refrigerator, three burner range, and a microwave. Next to the slide there is a double kitchen sink, L-shaped counter and an optional counter top extension.
In the bathroom you will find a corner shower, sink, medicine cabinet, and a toilet.
In the front bedroom there is a wardrobe slide along the road side which provides additional storage. You will also find a 60" x 74" Serta bed with nightstands, and a smaller wardrobe on one side.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the trailer as well as exterior storage compartments. You can even choose an optional gas grill, and an optional rear ladder, plus more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 58524A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 734 lbs |
| Dry Weight | 6618 lbs |
| Cargo Capacity | 1516 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLC21GZ139099 |
Rockwood Ultra Lite 2703WS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


