Used 2016 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 8325SS Travel Trailer
Camp comfortably in the Rockwood Signature Ultra Lite 8325SS travel trailer by Forest River. This mode features triple slides and a rear entertainment.
As you enter the travel trailer, to the left is a nice counter area, three burner range, and double kitchen sink. You will also find an overhead cabinet where you can easily store dishes. The refrigerator is in the corner on the opposite side of the trailer. There is a slide with a hide-a-bed sofa and dinette. Along the rear wall you will find an entertainment center and a fireplace below the entertainment center. There is an additional slide with two recliners, or you can choose either optional Lazy Boy chairs or theater seating.
The side aisle bath has a toilet, sink, handy medicine cabinet and radius shower. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom offers a queen bed with nightstands slide, a shelf, and a wardrobe. There is even an optional wall mount TV in the corner of the room.
There are plenty of overhead cabinets throughout the interior of the travel trailer, as well as exterior storage. You can even choose an optional gas grill and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 52106C
Interior Color: Y
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 821 lbs |
| Dry Weight | 7897 lbs |
| Cargo Capacity | 1524 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLJ20G1871516 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


