Used 2016 Forest River RV Rockwood Roo 21SS Expandable
A single slide out on the Rockwood Roo 21SS from Forest River really opens up this expandable travel trailer.
Front and rear queen tent end beds feature a shelf above the openings for extra storage. The slide out has a booth dinette and sofa with overhead storage cabinets running the full length of the slide. Or you can choose the Free Standing Option which includes a free standing table with chairs, and a 60" sofa, theater seating, or hide-a-bed.
An entertainment center is immediately to your right as you enter near the front. To the left you will find a three burner range, double kitchen, overhead cabinets, and a refrigerator.
The back corner features a bathroom with toilet, linen storage, corner shower, vanity sink and medicine cabinet. There is a wardrobe across from the bath.
There are two storage options on the exterior, plus a curb side awning and optional gas grill.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# Z140325
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 504 lbs |
| Dry Weight | 4668 lbs |
| Cargo Capacity | 1436 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TRLW26GZ140325 |
Rockwood Roo 21SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


