Used 2016 Forest River RV Rockwood Roo 21BD Expandable
View all Rockwood Roo Floorplans
2016 21BD Features and Options
The Rockwood Roo 21BD expandable by Forest River features a front deck storage area, single slide, and a front and rear tent end beds.
As you enter the expandable travel trailer, straight in front of you is the bathroom with a toilet, shelf, sink, medicine cabinet, and a tub.
Both of the queen tent beds have a shelf in front of the bed which offer extra storage.
In the kitchen area there is a wardrobe, pantry, refrigerator, three burner range, microwave, and a large sink. On the opposite side of the expandable you will find a slide with a u-dinette and overhead cabinets. You can choose a free standing table and chairs in place of the dinette. Next to the slide there is an entertainment center.
Outside you can load up and store your play toys on the bike deck with a bike carrier as well. Plus there is additional outside storage compartments. The curb side awning gives protection from the outside elements. If you enjoy grilling you can choose to add an optional gas grill. The outside refrigerator is a great place to store drinks or snacks.
As you enter the expandable travel trailer, straight in front of you is the bathroom with a toilet, shelf, sink, medicine cabinet, and a tub.
Both of the queen tent beds have a shelf in front of the bed which offer extra storage.
In the kitchen area there is a wardrobe, pantry, refrigerator, three burner range, microwave, and a large sink. On the opposite side of the expandable you will find a slide with a u-dinette and overhead cabinets. You can choose a free standing table and chairs in place of the dinette. Next to the slide there is an entertainment center.
Outside you can load up and store your play toys on the bike deck with a bike carrier as well. Plus there is additional outside storage compartments. The curb side awning gives protection from the outside elements. If you enjoy grilling you can choose to add an optional gas grill. The outside refrigerator is a great place to store drinks or snacks.
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Contact us for price
Markquart RV
Location: Willies RV
Stock# W2940A
Location: Willies RV
Stock# W2940A
Interior Color: Biltmore, Sydney, Aspen
Stock# W2940A
Interior Color: Biltmore, Sydney, Aspen
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 21BD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | Biltmore, Sydney, Aspen |
| Hitch Weight | 698 lbs |
| Dry Weight | 4744 lbs |
| Cargo Capacity | 1454 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TRLW22GZ138684 |
For more information
Contact Us
Rockwood Roo 21BD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


