Used 2016 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2306 Travel Trailer
The Rockwood Mini Lite 2306 travel trailer by Forest River offers double bunks for more sleeping space for friends and family.
As you enter the travel trailer, to the left is a dinette with an entertainment center above. Next to the dinette you will find a refrigerator. On the other side of the travel trailer there is a three burner range, microwave, double kitchen sink, and counter extension.
In the rear, there are double bunks and a bathroom. The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
The front bed has flip-up storage. You will also find two wardrobes and nightstands, plus an overhead cabinet.
There are overhead cabinets throughout the travel trailer and a pass thru storage.
You can even choose and optional gas grill, rear ladder, and more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 0PW500A
| Sleeps | 6 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 516 lbs |
| Dry Weight | 3890 lbs |
| Cargo Capacity | 1426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TRLY25GD406217 |
Rockwood Mini Lite 2306 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


