Used 2016 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2304KS Travel Trailer
The Rockwood Mini Lite 2304KS travel trailer by Forest River is a great travel trailer for a weekend away.
As you enter the travel trailer, to the left there is a dinette with an entertainment center above the dinette.
In the rear you will find the bathroom with a shower, linen cabinet, toilet, wardrobe, sink, and medicine cabinet.
In the kitchen area there is a pantry, refrigerator. The slide has a three burner range, microwave, double kitchen sink, and pantry.
The front of the trailer has a sofa with a Murphy bed behind the sofa and wardrobes and nightstand on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage.
You can even choose an optional gas grill, and rear ladder, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# IGSN-9422644
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 576 lbs |
| Dry Weight | 4189 lbs |
| Cargo Capacity | 1387 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
Rockwood Mini Lite 2304KS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


