Used 2016 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2318G Folding Pop-Up Camper
Forest River offers the Rockwood Freedom 2318G folding pop-up camper with a single slide out and front king and rear queen tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, the back wall holds a cabinet in the rear corner and a swing level galley with three burner stove top, single bowl sink, and optional refrigerator in the front corner. The center of the back wall features a slide out with a 64 x 50 booth dinette.
A cabinet to the right of entry could be replaced with an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find a gas grill, and much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# UT3824
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Hitch Weight | 314 lbs |
| GVWR | 3314 lbs |
| Dry Weight | 2331 lbs |
| Cargo Capacity | 983 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
Rockwood Freedom Series 2318G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


