Used 2016 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2280BH Folding Pop-Up Camper
The Rockwood Freedom 2280BH folding pop-up camper from Forest River offers front and rear tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, a booth dinette includes a table extension. The back wall also holds a swing galley with single bowl sink, three burner stove top, and optional refrigerator. A cabinet in the corner offers extra storage.
To the right of the entry, a cabinet is included. You may choose an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find a gas grill and a 28 x 84 front deck storage with expanded metal decking which can hold bikes or dirt bikes, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# C297229
Exterior Color: White
| Sleeps | 8 |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Dry Weight | 2277 lbs |
| Cargo Capacity | 1082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 6 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 2 main beds, Dinette, Sofa |
| Refrigerator Type | Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | Walk-In |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 23 ft 10 in |
Rockwood Freedom Series 2280BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


