Used 2016 Forest River RV Rockwood Freedom Series 1640LTD Folding Pop-Up Camper
Forest River Rockwood Freedom Series 1640LTD - Folding Pop-Up Camper highlights:
Take your family on an adventure in the Rockwood Freedom 1640LTD folding pop-up camper by Forest River.
As you enter the pop-up camper, there is a cabinet to your right. A front 54 x 78 tent end bed offers comfy sleeping. Continuing around, a cabinet with a single bowl sink is in the front corner. An optional refrigerator could be included here as well. In the back corner, a 36 x 64 booth dinette also provides additional sleeping space at night.
The rear offers a 42 x 78 tent end bed. Back inside on the entry wall, there is a two burner free standing range that could also be easily carried outside. A cabinet is next to the entry as well, plus so much more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 30298A
| Sleeps | 5 |
| Length | 12 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 4 ft 8 in |
| Hitch Weight | 176 lbs |
| GVWR | 2336 lbs |
| Dry Weight | 1399 lbs |
| Cargo Capacity | 937 lbs |
| Fresh Water Capacity | 11 gals |
| Tire Size | 12" |
| VIN | 4X4CFM219GD296903 |
Rockwood Freedom Series 1640LTD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


