Used 2016 Forest River RV R Pod RP-177 Travel Trailer
View all R Pod Floorplans
2016 RP-177 Features and Options
The R-Pod RP-177 travel trailer by Forest River offers a single slide.
As you enter the travel trailer, to the right there is a front dinette.
The slide has a single sink, two burner range, and refrigerator. On the opposite side of the trailer there is a bath with a toilet and shower.
In the rear of the trailer you will find a queen bed, plus more!
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Camp-Site RV
Location: Cresco, IA
Stock# 14646
Location: Cresco, IA
Stock# 14646
Stock# 14646
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 RP-177 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 245 lbs |
| Dry Weight | 2437 lbs |
| Cargo Capacity | 1308 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT12GL014646 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-177 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


