Used 2016 Forest River RV R Pod RP-172 Travel Trailer
CALL FOR MORE INFORMATION
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER ~
~ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The R-Pod RP-172 travel trailer by Forest River offers a rear U-shaped dinette.
To the left of the entrance you will find a two burner range, and a sink. On the opposite side of the trailer there is a refrigerator and a bath with a shower and toilet.
Along the rear there is a U-shaped dinette. In the front you will find a set of bunk beds, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 98245
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 244 lbs |
| Dry Weight | 2147 lbs |
| Cargo Capacity | 1097 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRP719G2010058 |
R Pod RP-172 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


