Used 2016 Forest River RV Georgetown XL 378TS Motor Home Class A
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
This 378TS Georgetown XL motor home by Forest River offers so much living space with dual opposing slides!
Stepping inside the model to the right there is a slide with a free-standing dinette, and just past the dinette there is a corner TV and fireplace. The opposite slide has an chair, hide-a-bed sofa or optional L-shaped sofa, three burner range, and microwave slide. Proceeding through the motor home you will find a double kitchen sink, and a refrigerator and pantry.
In the cab area you can choose to have either an optional overhead bunk, or a TV.
Down the hallway you will see that this model has a private toilet area. Across the hall is a sink and corner shower.
In the bedroom you will find a slide with a queen size bed, overhead cabinets, and nightstands. On the opposite side of the room you will find a large wardrobe, TV, and an optional washer/dryer.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home. Let this motor home take you on your next adventure!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 0CR5015
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 255/80R22.5 |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DYXG0A05015 |
Georgetown XL 378TS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


