Used 2016 Forest River RV Georgetown 310DS Motor Home Class A
Start your next road trip with this double slide motor home by Forest River!
As you enter the Georgetown 310DS you will find that the main living area has a sofa to the right of the entrance. On the opposite side of the motor home there is a slide with a dinette, TV lift, three burner range, and microwave. Adjacent to the slide you will find a double kitchen sink. Across from the sink there is a nice size refrigerator and a pantry.
Just past the kitchen area you will come to the bathroom. Inside the bathroom there is a linen cabinet, corner shower, toilet, and linen cabinet behind the toilet. Across the hall from the bathroom there is a sink and additional linen cabinet.
The rear bedroom has a king bed slide, two wardrobe, and a TV.
Throughout the motor home you will find plenty of overhead cabinets, so you can bring all of your necessary items to make your trip more enjoyable.
Above the cab you can even choose to have an optional TV or an optional overhead bunk, and more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# RV-A03561
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 20972 |
| VIN | 1F65F5DY0G0A03561 |
Georgetown 310DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


