Used 2016 Forest River RV FR3 30DS Motor Home Class A
You are sure to enjoy the FR3 30DS Class A gas motor home by Forest River on your next vacation. There is a walk-thru bath, rear bedroom, and two slides to name a few of the features.
As you enter the motor home, on the left there is a pantry, double kitchen sink, 32" LED TV, countertop space, three burner range, microwave, and a refrigerator. The other side of the motor home offers a slide with a hide-a-bed sofa with footrests and a wrap-around booth dinette.
The walk-thru bathroom includes a private toilet area with a vanity sink on one side of the motor home, and a shower on the other side. You can choose to close off the sliding doors for privacy in the full bath.
In the rear of the motor home, you will find a king bed slide, overhead cabinets, plus two wardrobes and a LED TV on the opposite side.
There is also a power fold-away bunk above the driver and passenger seats and a passenger work station below, plus more inside and out!.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $18,015
Sale Price: $54,984
Stock# CBR5002
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 26000 |
| Engine | V10 362HP |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY7G0A05002 |
FR3 30DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


