Used 2016 Forest River RV Flagstaff Shamrock 17 Expandable
Forest River offers the Flagstaff Shamrock 17 featuring front and rear queen tent end beds. There is a shelf along the width of the expandable above each tent end.
As you enter the door near the rear of the expandable travel trailer, the kitchen is to your right. It includes a double kitchen sink, three burner range, overhead microwave and cabinets, a refrigerator, pantry/wardrobe, and nightstand.
Directly across from the door, the bathroom features a toilet with shelf above, vanity sink with medicine cabinet, and tub. An entertainment center is on the outside of the bathroom wall facing the front. A booth dinette with overhead cabinet storage and a stereo completes the inside of the Flagstaff Shamrock 17.
Outside the expandable, you will find exterior storage, an awning, and an optional gas grill.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT260532
| Sleeps | 5 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 346 lbs |
| Dry Weight | 3149 lbs |
| Cargo Capacity | 1197 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TFFL71XGZ13996 |
Flagstaff Shamrock 17 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


