Used 2016 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25KS Travel Trailer
DRIVE A LITTLE AND SAVE A LOT ! ! ! ! !
The Flagstaff Micro Lite 25KS travel trailer by Forest River offers a single slide, and two entry doors.
As you enter the travel trailer in the front, to the right there is a sofa with a Murphy bed. On either side you will find wardrobes and nightstands.
The kitchen has a slide with a wardrobe, pantry, double kitchen sink, microwave, and three burner range. Next to the slide there is a pantry and a refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a u-dinette with an entertainment center above the dinette.
In the rear you will find a spacious bathroom with a corner shower, linen cabinet for towels or toiletries, toilet, wardrobe, sink, and medicine cabinet. There is also a private entrance leading outside from the bathroom.
Outside you can even choose an optional gas grill and an optional rear ladder, and so much more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# TC343
Interior Color: Monarch, Winslow, Cashmere
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Monarch, Winslow, Cashmere |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| Dry Weight | 4514 lbs |
| Cargo Capacity | 1311 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 409684 |
Flagstaff Micro Lite 25KS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


