Used 2016 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BHS Travel Trailer
MURPHY BED!
A single slide and a rear set of bunk beds are a few of the features that you will find inside the Flagstaff Micro Lite 25BHS travel trailer by Forest River.
To the right of the entrance there is a sofa and a Murphy bed behind. There are wardrobes and nightstands on either side of the bed.
The slide offers a u-dinette and a wardrobe. Next to the slide you will find an entertainment center. The opposite side of the trailer has a c'top extension, double kitchen sink, three burner range, microwave, pantry, and refrigerator.
In the bathroom you will find a linen cabinet for towels or toiletries, tub, medicine cabinet, sink, and toilet.
The bunk beds are in the rear and provide additional sleeping space.
Outside you can choose an optional gas grill and an optional rear ladder, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 8908
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 512 lbs |
| Dry Weight | 4673 lbs |
| Cargo Capacity | 1436 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4X4FTLA25GD408908 |
Flagstaff Micro Lite 25BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


