Used 2016 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 21FBRS Travel Trailer
Start your next camping trip with the Flagstaff 21FBRS Micro Lite travel trailer by Forest River. This model has a single slide and a front bedroom.
As you enter the travel trailer along the rear wall you will find a wardrobe and a refrigerator. The galley has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and entertainment center on one side of the trailer and on the other side there is a sofa slide with a table.
The bathroom has a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
In the front you will find a queen bed, wardrobes, nightstands, and an overhead cabinet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the trailer as well as exterior storage. You can even choose an optional gas grill and an optional rear ladder, and more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# RV8341D
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 456 lbs |
| Dry Weight | 4037 lbs |
| Cargo Capacity | 1219 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TFLW20GD408064 |
Flagstaff Micro Lite 21FBRS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


