Used 2016 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 19FD Travel Trailer
***$0 FEES***
The Flagstaff Micro Lite 19FD travel trailer by Forest River offers a flip down bunk and a rear bath.
This is an ideal travel trailer if you need a weekend away. Stepping inside the travel trailer to the right there is a sofa with a Murphy bed behind the sofa. There are wardrobes and nightstands on either side.
To the left of the entrance you will find an entertainment center. The main living area has a dinette with flip down bunk above. On the opposite side of the trailer there is a sink, microwave, three burner range, overhead cabinet, and a refrigerator.
Located in the rear of the travel trailer is the bathroom. You will find a tub, sink, medicine cabinet, and linen cabinet.
Storage is not a problem with the overhead cabinets and the exterior storage. You can even choose an optional rear ladder and optional gas grill outside, plus there are so many more amenities and options available in this travel trailer!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 11872
Interior Color: Monarch, Winslow, Cashmere
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Monarch, Winslow, Cashmere |
| Hitch Weight | 397 lbs |
| Dry Weight | 3127 lbs |
| Cargo Capacity | 770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
Flagstaff Micro Lite 19FD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


