Used 2016 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 19FD Travel Trailer
The Flagstaff Micro Lite 19FD travel trailer by Forest River offers a flip down bunk and a rear bath.
This is an ideal travel trailer if you need a weekend away. Stepping inside the travel trailer to the right there is a sofa with a Murphy bed behind the sofa. There are wardrobes and nightstands on either side.
To the left of the entrance you will find an entertainment center. The main living area has a dinette with flip down bunk above. On the opposite side of the trailer there is a sink, microwave, three burner range, overhead cabinet, and a refrigerator.
Located in the rear of the travel trailer is the bathroom. You will find a tub, sink, medicine cabinet, and linen cabinet.
Storage is not a problem with the overhead cabinets and the exterior storage. You can even choose an optional rear ladder and optional gas grill outside, plus there are so many more amenities and options available in this travel trailer!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 3308B
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 397 lbs |
| Dry Weight | 3127 lbs |
| Cargo Capacity | 770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TRLB20MZ177470 |
Flagstaff Micro Lite 19FD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


