Used 2016 Forest River RV Flagstaff 27BEWS Travel Trailer
When you are ready to go away for a weekend, choose the Flagstaff Super Lite 27BEWS travel trailer by Forest River. This model features a single slide, rear set of bunk beds, and two entrance doors.
As you enter the trailer, to the right is the front bedroom with a queen bed. There are nightstands and an overhead cabinet. Along one side of the room you will find a slide with a wardrobe. The slide helps to give a bit more space for moving around the room. Across from the bed you can place an optional TV along the wall.
In the main living area there is an entertainment center with LCD TV along the wall that the bedroom shares with the living area. In the kitchen area you will find an optional c'top extension which adds a bit more counter space, a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and large pantry. There is an overhead cabinet above the sink and stove. On the opposite side of the trailer the slide really helps to open up the living space. On the slide there is a dinette or an optional free-standing table and chairs, and a hide-a-bed sofa. You can store games or books in the overhead cabinet which is above the dinette and sofa.
Located in the rear of the trailer there is a set of bunk beds. You will find plenty of sleeping space for family and maybe for a few guests.
The bathroom has a sink, medicine cabinet, toilet, and tub. There is also a private entrance door which leads from the bathroom outside.
Outside you will find an optional rear ladder along the rear of the trailer. The optional gas grill is great if you enjoy grilling, you will surely want to add that. Thanks to the awning you can enjoy being outside, but still get some shade from the sun, and more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 11391-B
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 802 lbs |
| Dry Weight | 6309 lbs |
| Cargo Capacity | 1493 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TFLC23GZ140196 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


