Used 2016 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 27RR Toy Hauler Travel Trailer
The Cherokee Grey Wolf 27RR toy hauler travel trailer by Forest River offers a single slide and a u-shaped dinette.
As you enter the cargo area you will notice the 69" x 74" ramp door which provides easy loading and unloading for your off road toys. There are two fold down sofas and a dinette table as well in the cargo area.
The bathroom is a walk-thru with a tub/shower and toilet on one side and a sink on the other side of the trailer.
In the kitchen area you will find a refrigerator, three burner range, microwave, and large sink. The opposite side of the travel trailer has an entertainment center, and u-dinette slide.
In the front you will find a queen bed and a wardrobe.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as outside storage, and more.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 58643
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 934 lbs |
| GVWR | 7934 lbs |
| Dry Weight | 5960 lbs |
| Cargo Capacity | 1974 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4X4TCKC20GK035109 |
Cherokee Grey Wolf 27RR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


